História sýpky v Tesárskych Mlyňanoch

Prvá budova na mieste dnešnej sýpky bola postavená už na konci 19. storočia, v roku 1892.

Bola vyhotovená kompletne z dreva a keďže mala dve brány, bol v nej prechod z oboch strán. V týchto dávnych časoch sa táto historická budova nazývala aj „koniareň“. Miestni ľudia ale aj pocestní, si totiž v nej mohli pod prístrešok ustajniť svoje kone i seno. Oproti sídlil hostinec s možnosťou stravy a nocľahu, čo bolo veľkou výhodou. Pôvodná „Koniareň“ mala obvodové múry menšie ako súčasná budova sýpky, špicatú vysokú strechu s ostrými tvarmi. Jej vtedajšiu podobu si môžete pozrieť aj na obraze v budove Granarollo. V povojnových rokoch sa budova využívala najmä ako sklad obilia, potom však bola za účelom výstavby sýpky zrútená. Pri výkopových prácach novej sýpky, sa základy ukladali až do hĺbky 2,20 metra. Sýpka má obvodné múry dvojnásobne vyššie ako koniareň a už okolo roku 1955 mali obrysy stavby súčasnú podobu (viď foto). Po revolúcií a spoločenských zmenách v roku 1989, sa sýpka vrátila svojmu pôvodnému majiteľovi p. Pavlovičovi, ktorý ju v roku 2008 predal.

Práve od spomínaného roku 2008 sa malými krokmi začala rekonštrukcia budovy na malý penzión s pizzeriou. Do kroniky tejto historickej budovy sa určite zapíše aj dátum 12. September 2015. Práve v tento deň bola totiž „stará koniareň“ zmodernizovaná a slávnostne otvorená.

Granarollo ale stále dýcha aj históriou, v priečkach sú totiž zachované staré konštrukcie a drevené trámy, ktoré každej izbe dodávajú dobový nádych.

Výber materiálu je z dreveného masívu, nechýbajú dobové lustre či lampy. Na prvom podlaží sa nachádza sedem izieb, v dvoch z nich sú našim hosťom k dispozícií aj hydromasážne vane. Rovnako tu nájdete aj presklenú kaviareň, s kvalitnou talianskou kávou Lazzarin a chutnými raňajkami. V Granarollo nechýba ani sauna, či ponuka masérskych služieb. Penzión ponúka dvojlôžkové izby, s možnosťou prístelky. Na prízemí budovy sa nachádza pizzeria so zachovanými pôvodnými múrmi a starými dobovými tehlami, napríklad aj s tvarom Ježiša Krista, od jedného z najväčších zberateľov tohto druhu v strednej Európe Mária Kramára. Je to taktiež vhodný priestor na firemné bankety, rodinné posedenia či oslavy životných jubileí. Skvostom pizzerie je historický mlynec. Ten kedysi patril grófovi Františkovi Révayovi z Mošoviec.

Jeho dvaja synovia absolvovali štúdia v Taliansku, kde si zamilovali miestnu praženú kávu. Po návrate do rodnej vlasti si ju ale nemohli vychutnať, tak dali mlynec vyrobiť dvornému kováčovi svojho otca.

Ďalšou historickou cennosťou sú dva násypníky na kávu, vyrobené v štyridsiatych rokoch minulého storočia v Prahe. V dávnej minulosti sa používali v obchode pod Nitrianskym hradom na skladovanie zrnkovej kávy, ktorá bola na predaj. V pizzerií v priestoroch Granarollo, sa zameriavame na taliansku kuchyňu, s ktorou máme dlhoročné skúsenosti a riadime sa jej skvelými receptúrami. Našim mottom je výrok anglického dramatika a esejistu Georgea Bernarda Shawa (1856-1950): „Zo všetkých lások, najúprimnejšia je láska k jedlu“. Preto nás vždy veľmi poteší, keď sa k nám naši verní zákazníci vrátia. Naša pizza je robená s láskou a vďaka už spomínaným receptúram a surovinám zo slnečného Talianska má chuť, ako by ste si ju vychutnávali priamo pri mori na Apeninskom poloostrove. Okrem toho máme v ponuke aj rôzne druhy chutných cestovín, šalátov, iných bezmäsitých jedál a samozrejmosťou sú sladké dezerty. S priateľmi si môžete prísť posedieť aj na kvalitnú taliansku kávu či tradičné presso. Aj ponuka nápojov je u nás pestrá, určite si vyberiete ten svoj. Na záver snáď len toľko, že je lepšie raz vidieť ako stokrát čítať.

Kolektív Granarollo sa teší na vašu návštevu!